<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=617289662092931&ev=PageView&noscript=1" />

Moje porady

Nie jem kolacji to na pewno schudnę

Kolacja- jeść czy nie ?

Ograniczanie kalorii w godzinach wieczornych, jest jak najbardziej uzasadnione.
Jednak, nie oznacza to, że mamy pościć już od godzin popołudniowych. Wykładnikiem tego, kiedy należy spożyć ostatni posiłek powinien być czas pójścia spać. Ostatni posiłek powinien przypadać na ok. 3 godzin przed snem‼️‼️

Przykładowo: Jeżeli ktoś kładzie się spać o 21.00, posiłek w granicach godziny 18.00 będzie jak najbardziej uzasadniony. Gdy jednak planujemy posiedzieć dłużej, nie ma żadnych przeciwwskazań, by zjeść kolację nieco później.

Alkohol w ciąży

Czy kobieta w ciąży może sporadycznie i w niewielkich ilościach napić się słabego alkoholu?

Nawet niewielkie ilości alkoholu w ciąży mogą sprzyjać wadom rozwojowym u dziecka oraz powikłaniom ciąży. Nie zaleca się również spożywanie piw bezalkoholowych, gdyż w swoim składzie często zawierają do 0,5% obj. alkoholu etylowego.

Czy woda gazowana jest mniej zdrowa od niegazowanej?

Czy woda gazowana jest niezdrowa ?

Okazuje się,że w piciu wody gazowanej nie ma nic złego, a wręcz przeciwnie‼️
Woda gazowana ma szereg zalet:
✅przyjemnie orzeźwia,
✅gasi pragnienie,
✅ lepiej smakuje,
✅ skuteczniej oczyszcza przewód pokarmowy i moczowy z bakterii i toksyn.
Obecność dwutlenku węgla obniża także pH wody, co zwiększa jej trwałość i bezpieczeństwo mikrobiologiczne

‼️‼️Przeciwwskazania do picia wody gazowanej mogą być jedynie w określonych problemach zdrowotnych jak:
⛔️nadkwasota,
⛔️wrzody żołądka,
⛔️choroby gardła,
⛔️wzdęcia lub inne wybrane kłopoty związane z układem trawiennym

aktywność fizyczna w ciąży

Czy w ciąży należy unikać aktywności fizycznej ?

Jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza, każda kobieta w ciąży powinna dużo spacerować oraz wykonywać proste ćwiczenia fizyczne. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu i cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, prawidłowy przyrost masy ciała kobiety ciężarnej, a także pomagają szybciej powrócić do pełnej sprawności po porodzie oraz wzmacniają mięśnie i zmniejszają ból stawów. W celu doboru właściwych ćwiczeń można zasięgnąć rady fizjoterapeuty.

Czy picie herbatek odchuchujących ma sens?

Herbatki odchudzające - czy działają?

Wiele osób, szczególnie kobiet korzysta z herbat i napojów przeczyszczająco-odchudzających chcąc uzyskać szybki efekt w redukcji wagi.
Popularne herbatki z napisami „Slim”, „Fit”, „Figura” itp., to nic innego jak mieszanki ziół pobudzających metabolizm i pracę układu trawiennego. Stosowane okazjonalnie nie szkodzą, ale ich nadużywanie może wywołać poważne szkody dla organizmu.‼️ Częste stosowanie herbat przeczyszczających prowadzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych, wyjaławia organizm z cennych związków, a także wpływa negatywnie na florę bakteryjną jelit.
W konsekwencji ich stosowania osoby stają się osłabione, popadają w anemię oraz doświadczają coraz większych kłopotów z prawidłową pracą jelit.‼️‼️

Jak kupić dobry ser ?

Jak kupić dobry ser ?

Ser żółty to jeden z najczęściej kupowanych produktów mlecznych. Ten produkt jest jednym z najlepszych źródeł wapnia, ale też ma sporo kalorii, więc nie można z nim przesadzać.
Głównym kryterium rozpoznania dobrego sera jest jego skład ‼️‼️

Do produkcji sera żółtego niezbędnych jest tak naprawdę kilka składników: przede wszystkim mleko, bakterie kwasu mlekowego, podpuszczka i sól.
Obecność dodatku białka soi, oleju roślinnego, czy regulatorów kwasowości jednoznacznie świadczy o produkcie seropodobnym. Jednocześnie producenci seropodobnych nie mają prawa umieszczać na opakowaniu słowa „ser” w odniesieniu do swojego produktu. Oznacza to, że kupując „morski”, „goudek” czy „serowe plasterki” możemy dać się nabrać.

Innym kryterium jest jego cena‼️
Jeżeli eksponowany w ladzie chłodniczej ser żółty posiada cenę kilkanaście złotych za kilogram, to niestety nie jest to ser, tylko wyrób seropodobny, Dlaczego? No cóż, odpowiedź jest dość prosta. Bardzo trudno bowiem wytworzyć ser żółty za cenę poniżej 20 zł za kilogram, gdyż do wyprodukowania takiej ilości potrzeba ponad 10 l mleka

jaki chleb wybrać

Co jest lepsze chleb pełnoziarnisty czy wieloziarnisty ?

Teoretycznie różnica wydaje się niewielka, a jednak‼️ chleb pełnoziarnisty powstaje z całych ziaren, które są mielone na mąkę wraz z bielmem, kiełkiem i łuską. Taki chleb zawiera więc dużo błonnika, witamin i minerałów, szczególnie cynku i magnezu. Jest więc niezwykle cenny‼️
natomiast chleb wieloziarnisty nie powstaje z mąki pełnoziarnistej (chociaż też może). To na ogół zwykły chleb pieczony z kilku rodzajów mąk i dla upozorowania cennych wartości posypuje się go ziarnami. mimo, że chleb wieloziarnisty z zewnątrz wygląda całkiem zdrowo, to na ogół okazuje się, że większość jego składu stanowi mąka pszenna (taka jak w białych bułkach)‼️
‼️‼️Często by upodobnić taki chleb do zdrowego konkurenta, farbuje się go na brązowo. Wówczas jest w stanie zmylić niejednego konsumenta.

jak kupić dobrą wędlinę

Jak kupić dobrą wędlinę ?

Zawsze przed kupnem wędliny sprawdźmy jej skład, zwracając szczególną uwagę na poniższe:

*Ilość i rodzaje mięsa w składzie: informacja podana jest w składzie produktu lub nad składem w postaci wyrażenia:
„100 g produktu wytworzono z X g mięsa”;
Oczywiście im więcej mięsa w produkcie, tym lepszej jakości będzie wędlina i tym dłuższą będzie miała trwałość;

*Zawartość tłuszczu w danych o wartości odżywczej: warto sprawdzić informację o zawartości tłuszczu w danych o wartości odżywczej, bo może się okazać, że produkt zawiera ponad 30% tłuszczu;

*substancje dodatkowe czyli „E” – w wędlinach możemy znaleźć m.in.stabilizatory, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości, wzmacniacze smaku, emulgatory;
oczywiście im mniej substancji dodatkowych w składzie, tym lepszej jakości jest produkt;

substancja konserwująca – azotyn sodu (E250): składnik soli peklującej, która nadaje przetworom mięsnym charakterystyczną różową barwę i zapobiega rozwojowi niektórych drobnoustrojów (także Clostridium botulinum wytwarzającej trującą toksynę – tzw. jad kiełbasiany); Jest to substancja potencjalnie rakotwórcza, jednak nie wynaleziono innej substancji o podobnym działaniu, więc jej stosowanie w przemyśle mięsnym jest nieuniknione; jedyne co możemy zrobić, to ograniczyć spożycie wędlin peklowanych, szczególnie u dzieci.

kawa w ciąży

Czy w ciąży można pić kawę ?

Wypicie jednej do dwóch filiżanek kawy w ciągu dnia nie wpłynie negatywnie na ciążę i rozwój dziecka, natomiast większe ilości mogą być niebezpieczne. Taka sama zasada dotyczy czarnej herbaty, zarówno tej w saszetkach, jak i liściastej. Zbyt duże dawki kofeiny mogą sprzyjać między innymi: poronieniu, porodowi przedwczesnemu i gorszemu rozwojowi dziecka w łonie matki.

POKAŻ